Może masz jakieś pytania do nas? – czyli co odpowiadamy na pytania kandydatów

Ostatnio na jednej z rozmów rekrutacyjnych dowiedzieliśmy się, że na grupie dyskusyjnej warszawskiego juga pojawił się kiedyś wątek ”jakie pytania zadawać pracodawcom”. Postanowiliśmy odpowiedzieć na pytania jakie na początku zadał Witalij Olejnik.

1. O której zaczyna się i kończy praca?

Jesteśmy umówieni, że wszyscy są w biurze pomiędzy 10-16. Pracujemy osiem godzin dziennie. Od każdego indywidualnie i od umowy z resztą zespołu zależy czy zacznie pracę o 8 czy o 10:00. Staramy się nie zostawać po godzinach, w części projektów są dyżury z domu.

2. Którego dnia miesiąca pensja wpływa na konto?

Zwykle do ostatniego dnia miesiąca. Jeśli ktoś wystawia fakturę, w ciągu kilku dni od wystawienia.

3. Czy zespół spotyka się po pracy?

Raz w roku mamy imprezę ogólno firmową, w między czasie chodzimy na piwo (jak pojawi się taka inicjatywa), zdarza się, że gramy w piłkę lub squasha.

4. Jakie narzędzia poza IDE są wykorzystywane?

Nie narzucamy używania IDE, chociaż większość osób używa IDEI. :-) Pilnujemy zasady, żeby projekt budował się i testował z linii poleceń. Dzięki temu od razu działa ciągła integracja i statyczna analiza kodu. Jeśli potrzebne są inne narzędzia, to je kupujemy i używamy.

5. Czy odbywają się wewnętrzne szkolenia?

Tak, piątek jest naszym dniem nauki. Odbywają się wtedy warsztaty OCR (Open Code Review), wykłady technologiczne oraz nauka prezentacji. Jak masz dobry pomysł na zespołową naukę, chętnie pomożemy Ci w realizacji.

6. Czy piszecie testy jednostkowe, jeśli tak to czego do tego celu używacie?

Tak, kilku orędowników-ewangelistów nas tego nauczyło. Nowe projekty mają całkiem niezłe pokrycie testami. Narzędzia są różne w zależności od projektu, zespołu, technologii – junit, mockito, jmock, spock. Jakoś testujemy javascrypty – o szczegółach będzie na wykładzie w piątek. Może autor opisze to na blogu?

7. W jaki sposób jest gromadzona wiedza? Wiki?

Wiedza jest w samodokumentującym się kodzie. I na firmowym Confluence.

8. W jaki sposób tworzycie warstwę dostępu do danych?

Nie tworzymy, sama się robi. A jeśli to – z jakiś przyczyn – pobożne życzenie, to używamy narzędzi, które w danym kontekście są najlepsze.

9. Jakie frameworki wykorzystujecie w warstwie prezentacji?

Ja pamiętam: Strutsy, Wicketa, GWT, GXT, SmartClient, Spring MVC. Pewnie było ich więcej.

10. Czy istnieją wewnętrzne frameworki/biblioteki?

Najważniejsze są doświadczenia. Mamy mało powtarzalnej pracy, dlatego wolimy korzystać z otwartego oprogramowania, niż tworzyć własne frameworki. Z naszych większych kawałków softu na Apache-u są: xmlbeansxx – biblioteka do manipulacji XMLem w C++ oraz HISE – implementacja specyfikacji WS-HT.

11. Czy używacie serwera ciągłej integracji?

Aplikacji pilnuje u nas Jenkins.

12. Jakie metody prowadzenia projektów stosujecie?

Wewnątrz zespołów używamy zwinnych metodyk. Czasem metodyka ma inną fasadę dla klienta.

13. Czy prezes firmy programuje/programował?

Niestety cały zarząd ciągle programuje. :-)

14. Czy mój przełożony  programuje/programował?

Jest to niemal pewne. Tylko dwie osoby ze wszystkich 60, które zajmują się na co dzień projektami nie programuje obecnie, ale wszyscy kiedyś programowali.

15. Jakiego narzędzia do śledzenia błędów używacie?

Do wizualizacji błędów i zadań w ogóle – tablicy z postitami. Jeśli w grę wchodzi współpraca z klientem, to różnych systemów ticketowych u klientów.

16. Narzędzia do budowania projektów?

To zależy od zespołu, technologii. Musi działać z linii poleceń, zwykle Maven, którego używamy też do zarządzania wydaniami, ale też ant i różne skrypty.

17. Dlaczego poprzedni pracownik zrezygnował?

Dostał lepszą finansowo ofertę, przeprowadził się (z żalem). Generalnie poświęcamy sporo czasu na rekrutację i mamy małą rotację.

18. OK, pokazałem wam swój kod, a teraz pokażcie mi swój.

https://github.com/TouK/

19. Jeżeli odpowiedź na niektóre z pytań (nie na wszystkie, inaczej tam nie idę;-) ). 4, 6, 7, 11, 12, 15, 16 będą negatywne: czy ja będę miał możliwość jego (narzędzia)  uruchomienia?

Jak sądzisz?

You May Also Like

Nowe wydanie Technology Radar z ThoughtWorks!

Jeśli zastanawiasz się czy technologie i narzędzia, z którymi pracujesz są trendy, akceptowalne, a może są przeżytkiem, to koniecznie zajrzyj do najnowszego, lipcowego wydania Technology Radar wydawanego co jakiś czas przez ThoughtWorks.Może ...Jeśli zastanawiasz się czy technologie i narzędzia, z którymi pracujesz są trendy, akceptowalne, a może są przeżytkiem, to koniecznie zajrzyj do najnowszego, lipcowego wydania Technology Radar wydawanego co jakiś czas przez ThoughtWorks.Może ...